Jdi na obsah Jdi na menu
 

Po více než pěti letech výzkumu mimozemských technologií objevených na průzkumných misí, útratě miliard dolarů, postavení několika prototypů a mnoha nezdarech nakonec Země zkonstruovala svůj první kluzák založený na mimozemské technologii. Jednalo se o X-301, pozemsko-goa'uldský hybrid sestávající se z goa'uldského kluzáku a pozemských součástí. Právě kvůli mimozemské technologii však letoun nebyl úspěšný. Po neúspěšných letových testech se Letectvo Spojených států rozhodlo postavit vlastní letoun založený na znalostech, které byly získány z mimozemských technologií. Výsledkem byl malý dvoumístný letoun F-302, podobný vyspělým MiGům či letounům F-22 Raptor. Letouny F-302 jsou v současnosti standardními útočnými bojovými letouny používanými v programu Hvězdné brány.

Není to dlouho, co byla Země postavit svůj první (a na dlouhou dobu jediný) mezihvězdný bitevní křižník Prométheus. Zatímco F-302 se hravě vyrovná s nepřátelskými letouny podobného typu, Prométheus byl stále na horší úrovni než jsou nejvyspělejší bitevní křižníky významných ras v galaxii. Plány na lodě F-302 a X-303 se sdílí s Rusy, v rámci dohody o zapůjčení jejich Hvězdné brány. Později za asistence Asgardů byla Země schopná postavit více vyspělé lodě nové třídy Daidalos.

 

 

X-301

Letoun X-301 byl prvním pozemským pokusem o letoun schopný letu do vesmíru a boji proti Goa'uldům. Je kombinací ukořistěných goa'uldských kluzáků a pozemských technologií. Při konstrukci letounu se však nevědělo, že se od doby co Teal'c zradil Apophise, do letounů montují tzv. návratová zařízení. To zajistí, že v případě zcizení letounu kluzák převezme řízení a letí směrem k nejbližší apophisově planetě. To se stalo, když Jack O'Neill a Teal'c tento nový letoun testovali. Na poslední chvíli byli zachráněni, ale jediný prototyp odletěl k Apophysovi.

 

X-302

Po neúspěchu s X-301 došlo ke změně strategie, kdy byl navržen letoun kompletně postavený lidmi. Díky Jonasi Quinnovi a zjištění existence naquadrie byl k tomuto letounu navíc přidán i hyperpohon. Letoun má čtyři typy motorů (proudové, letecké, raketové a hyperpohon). Hyperpohon však kvůli nestabilitě naquadrie nikdy plně nefungoval. Je možné provést malé hyperprostorové skoky, ale kvůli nestabilitě naquadrie není možné dlouhé cestování hyperprostorem - tak malá loď jako je X-302 není schopná nijak kompenzovat energetickou nestabilitu. Po dostavbě Prométhea se staly F-302, obdobně jako u lodí třídy Daidalos, pomocnými obrannými prostředky. Kromě standardních leteckých děl je letoun vybaven raketami s hlavicemi s obohacenými nauqadahem. Zkušební verze letounu nemá energetické štíty, ale vlastní technologii stealth. Po odzkoušení byl název letounu změněn na z X-302 na F-302.

 

Prometheus

Prométheus je první vesmírnou lodí schopnou mezihvězdného cestování, kterou celou postavili lidé. Primární systémy lodi vychází z goa'uldských systémů a jedinou částí, která nebyla vyrobena na zemi jsou transportní kruhy. Trup lodi je vyroben z triniových pásů. Loď je napájena několika naquadahovými generátory a naquadriovým generátorem umožňující let hyperprostorem. Je vybavena asgardskými energetickými štíty a ve spodních palubách jsou hangáry pro osm letounů F-302.

Po odzkoušení projektu X-303 bylo v plánu postavit flotilu těchto lodí, ale než se tak stalo, byl již otevřen projekt Daidalos. Prométheus byl zničen orijskými zbraněmi randského satelitu.

 

Třída Daidalos

Lodě třídy Daidalos jsou nejmodernější bitevní lodě, které se lidem podařilo zkonstruovat. Nahradily lodě typu Prométheus. Trup lodi je tvořen pravděpodobně triniovými pláty, které dávají trupu požadovanou pevnost. Loď je vybavena dvěma hangáry pro letouny F-302, samozřejmě podsvětelnými motory a hyperpohonem. Dále má nejmodernější dostupné štíty, asgardský transportní systém, inerciální tlumiče, současné technologické aspekty typické pro Zemi a jako novinku subprostorový vysílač, který jednak udává polohu lodě a za druhé umožňuje komunikaci v téměř reálném čase. Stejně jako jiné lodě je vybavena vším potřebným pro boj a dlouhé cesty vesmírem. Standardně je napájena jedním ZPM (pokud je to možné), ale jako hlavní energická jednotka slouží asgardské jádro a sekundárně naquadahové reaktory. V pozdější době na samém konci desáté řady byla odyssea vylepšena i o asgardské zbraně a celou asgardskou databázi technologií a vědomostí z nichž tato technologie vychází. Jelikož měli lidé k dispozici kompletní plány a postupy je možné vylepšovat stejným způsobem i nové lodě třídy Daidalos. Proto dostaly nové zbraňové systémy i lodě Daidalos, Apollo a později i Phoenix. Díky tomuto vylepšení je třída Daidalos jednou z nejsilnějších lodí ve vesmíru a jejím pokročilým zbraním nedokáží odolat ani nejmocnější lodě Antiků nebo Ori...

 

Názvy lodí

  • Daidalos –  Jeho primárním účelem bylo spojení mezi Atlantis a Zemí. V páté sérii seriálu již vylepšený Daidalos efektivně ničí Wraitské lodě v epizodě 5x01 předvede pěknou bitvu s Wraitským křížníkem. Daidalos je vybaven asgardskými energetickými paprsky, proto dokáže bez větších problémů zničit Wratskou Hive. Je vybaven asgardským přennosovým paprskem.
  • Odyssea – Poprvé se objevila v 9. řadě, kdy ji generál Landry poslal vysvobodit tým SG-1, následně byla použita na získání mnoha hvězdných bran, které ukradl Ba'al, nebo jeden z jeho asi tuctu klonů. V této první misi běžely systémy lodi na 90 %, přesto se loď postavila Ba'alovu ha'taku a třem ha'takům Lucianské aliance. Odysea jako první loď zničila Orijskou mateřskou loď a je primárně určena pro obranu Země. Mimo to v desáté řadě navštívila i Atlantis. Je to zatím nejlépe vybavená loď pozemské flotily. Má asgardské štíty a zbraně, tedy energetické paprsky. Na odysseu byly všechny asgardské systémy nainstalovány před hromadnou sebevraždou asgardů.Jako jediná loď této třídy je vybavena asgardským odkazem – jejich vlastním archivem.
  • Korolev – Tuto loď dostalo Rusko na samém konci deváté řady. Jejím prvním a posledním velitelem byl plukovník Čekov. Tato loď byla urychleně dokončena a zúčastnila se bitvy s Orii. V bitvě byla zničena, avšak zachránilo se šest členů posádky, Daniel Jackson který se transportoval na Orijskou loď a podplukovník Cameron Mitchell, který z poškozené lodi unikl v letounu F-302.
  • Apollo –  Další loď ze série lodí bc-304 (třída Daidalos) Je primárně určená pro Atlantis a zde se střídá s lodí Daidalos v zásobování a obraně města. Ve čtvrté sérii byly obě lodě již vylepšené o asgardské zbraňové systémy vyslané do boje proti Asuranům spolu s koalicí bytostí z galaxie Pegasus a byly velice úspěšné. (Asurani byli poraženi)  
  • Phoenix –  Tato loď ve Stargate nevystupovala přímo, pouze v epizodě se změnou času 4x20 a byl to právě dokončený pozemský křižník který byl svěřen Plk. Carterové do boje proti hybridům Wraitů a lidí. Phoenix dlouho prováděl úspěšný partyzánský boj a zničil velké množství Wraith hive ship ale byl chycen do léčky a následně těžce poškozen a plk. Carterová evakuovala posádku a sama provedla sebevražedný útok na Wraitskou loď která následně vybuchla a vzniklá tlaková vlna zničila další dvě Wraitské lodě. V posledním díle páté série StarGate Atlantis se dozvídáme, že v naší časové realitě byl Phoenix přejmenován na Generála Hammonda, který v seriálu zemřel na srdeční slabost stejně jako jeho představitel Don S. Davis. 
  • Sun Tzu – Zmínka v díle Enemy at Gate (5x20). Velitel Appola poslal Atlantis zprávu, ve které se zmiňoval o tom, že Sun Tzu vypouští atmosféru. Vzhledem k skupině IOA, která se skládá z několika států bych řekl, že je čínská. Rusové měli Koroleva, ten byl ale zničen. Pravděpodobně ale loď stále existuje.
 
 

 

Právě je


SecurityMail list


Statistiky

Online: 1
Celkem: 39766
Měsíc: 112
Den: 9